Odmiana w weekend
Wiele osób przekłada prace remontowe czy naprawcze na cieplejsze dni, a na dodatek planuje wykorzystać na nie urlop. Nie ma takiej potrzeby. Odświeżenie mieszkania, jego niewielką odmianę czy naprawę uszkodzonych elementów możemy przeprowadzić w zimowy weekend. Na dodatek nie musimy wydawać dużych pieniędzy, aby naprawić to i tamto lub by wnętrze zyskało nowy wygląd. Pamiętajmy jednak, że do każdego remontu, nawet najmniejszego, należy się dobrze przygotować. Nie chodzi tu tylko o zakup niezbędnych materiałów. Musimy także skompletować potrzebne narzędzia i zebrać siły. Ważny jest również plan, aby wyrobić się z pracami w 2 dni. Co możemy zmienić w naszym mieszkaniu w weekend?a
SPOSOBY NA ŚCIANY W NOWEJ ODSŁONIE
Kolor z duchem czasu
Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na odmianę wnętrza. Nowy kolor sprawia, że pomieszczenie wygląda zupełnie inaczej i jest w nim o wiele przyjemniej. Na jakie kolory warto postawić z początkiem 2023 r.? Królować będą odcienie stonowane, np. ciepła, śmietankowa biel, jasny beż czy rozbielony brąz. To doskonała baza do stworzenia spokojnego i neutralnego wnętrza. Niesłabnącą popularnością nadal cieszy się zieleń, Ta w nieco przybrudzonej wersji świetnie będzie wyglądała jako akcent na jednej ścianie lub uwypuklając ważny detal. Elegancki będzie również brudny róż, który nie schodzi ze ścian od kilku sezonów. Aby malowanie przebiegało bez przeszkód, przygotujmy odpowiednią ilość farby i wałek – ten na wysięgniku skraca czas pracy. Przyda się także pędzelek do pomalowania trudno dostępnych miejsc i kuweta malarska. Meble i drzwi zabezpieczamy folią malarską. Malowanie ściany zaczynamy od okna. Uwaga! Przed nałożeniem właściwej farby należy zastosować farbę podkładową, która pokryje zabrudzenia i odizoluje od nich nową powłokę. Pomalować możemy również płytki ścienne. Producenci oferują specjalne farby do malowania płytek.
Tapeta tylko na dobre podłoże
Tapety szturmem wróciły do wnętrz. Ogromny wybór oryginalnych wzorów i kolorów sprawia, że często wystarczy oklejenie wyłącznie jednej ściany, by całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Podłoże pod tapetę – nawet tę najgrubszą – powinno być dobrze przygotowane. Usuwamy więc luźne fragmenty tynku, wypełniamy braki i wygładzamy nierówności. Powierzchnię ściany gruntujemy. Przyklejanie tapety warto rozpocząć od drzwi lub okien. By była położona pionowo, wyznaczamy odpowiednią linię. Jeżeli na tapecie zaznaczony jest kierunek, warto wziąć go pod uwagę, by łączenia były mało widoczne. Do tapetowania niezbędne są: pędzel ławkowiec do rozprowadzania kleju, pojemnik do rozrobienia kleju o wielkości pędzla, klej dostosowany do typu tapety, miękki wałek lub gumowa rolka do dociskania tapety, nożyk do tapet, poziomnica, długa linijka najlepiej minimum szerokości rolki tapety, gąbka do usuwania śladów kleju.
Sztukateria dla gruntownej odmiany
Dzięki listwom ściennym oraz sufitowym z łatwością odmienimy każde wnętrze i wprowadzimy ciekawe zmiany niewielkim kosztem. Te dekoracje mają ogromny potencjał, gdyż ilość wzorów jest bardzo duża. Popularne są zarówno listwy ozdobne, jak i proste w swojej formie, które świetnie wpisują się w minimalistyczne aranżacje. Oryginalną opcją są listwy oświetleniowe. Sztukateria wykonana jest z polimeru, jest więc odporna na wilgoć, trwała i – co ważne – lekka. Jej montaż jest banalny. Wystarczy listwy przykleić za pomocą odpowiedniego kleju. Zanim przystąpimy do montażu, zadbajmy, aby podłoże było czyste, gładkie i suche. Listwy możemy pomalować na identyczny kolor co ścianę lub dobrać kontrastujący odcień. Świetnie wyglądają również w połączeniu z tapetami.
NOWA POSADZKA W MIG, A WNĘTRZE JAK NOWE
Wymiana wykładziny
Zniszczonej wykładziny nie ma co już ratować. Wymieńmy po prostu ją na nową i odmieńmy wnętrze. Najpierw zrywamy starą wykładzinę. Oczyszczamy dokładnie podłoże z gruzu i odkurzamy. Uzupełniamy ubytki odpowiednią zaprawą, wyrównujemy. Musimy jeszcze zagruntować podłoże. Wykładzinę możemy przykleić na klej – dobieramy go do rodzaju wykładziny, inny stosujemy w przypadku np. wykładziny dywanowej, a inny PVC. Drugim sposobem jest zastosowanie taśm – dwustronnie klejących lub samoprzylepnych z rzepem. Te drugie przeznaczone są do spodów filcowych lub z włókniny. Wykładziną możemy przykryć również stare płytki czy parkiet – podłoże musi być stabilne i równe.
Metamorfoza desek
Posadzki drewniane przeznaczone do malowania muszą być czyste, suche, zwarte, wolne od kurzu i luźnych fragmentów. Źle przylegające stare powłoki usuwamy więc z drewnianego podłoża, natomiast dobrze trzymające się matowimy za pomocą papieru ściernego i odpylamy. Masą szpachlową uzupełniamy również wszelkie ubytki i pęknięcia. Do malowania parkietu możemy wybrać farbę kryjącą – jest to nie tylko modne, ale również praktyczne, ponieważ pokryje ona wszystkie przebarwienia i plamy. Koniecznie wybierzmy preparat odporny na ścieranie oraz szorowanie. Do takich zaliczają się np. farby ftalowe, jednak najczęściej uzyskana powłoka jest błyszcząca. Jeżeli zależy nam na matowym wykończeniu, możemy zastosować farby do podłoży betonowych. Uwaga! Malowanie podłogi najlepiej wykonywać w kierunku usłojenia. W przypadku jodełki lub innej formy uniemożliwiającej taką aplikację kierujemy ruchy pędzla do światła wpadającego przez okno.
Panele i płytki na starą posadzkę
Zniszczone płytki czy panele możemy przykryć panelami winylowymi. Zaoszczędzi nam to zrywania czy skuwania starej okładziny, wywożenia gruzu i wyrównywania podłoża. Nie unikniemy jednak pracy związanej z przygotowaniem starej powierzchni. Musi być ona starannie wyczyszczona i osuszona oraz równa. Jeżeli płytki dobrze trzymają się podłoża, są nienaruszone, a fugi mają szerokość nie większą niż 3-5 mm, to wystarczy na nie ułożyć jedynie podkład wygłuszający, a nim panele. Możemy również zastosować panele ze zintegrowanym podkładem. Podobnie postępujemy w przypadku starych paneli. Pamiętajmy o uzupełnieniu ubytków – możemy do tego wykorzystać piankę polipropylenową. Jeśli powierzchnia podłogi jest bardzo nierówna, można rozważyć pokrycie jej żywicą epoksydową lub warstwą lakieru i wyrównać szlifowaniem. Stare płytki możemy również ukryć pod nowymi kafelkami, ale uwaga – kolejna warstwa zmniejsza pomieszczenie. Nowe płytki mają zwykle od ok. 7-20 mm wysokości, dlatego sprawdźmy, czy remont będzie możliwy. Na przykład zbyt gruba posadzka może utrudniać otwieranie i zamykanie drzwi.
SPRAWNA RENOWACJA, SZYBKI LIFTING
Okna jak nowe
Okna drewniane z czasem niszczeją. Na szczęście odpowiednimi farbami możemy odmienić ich wygląd. Zaczynamy od usunięcia zamków i klamek – pozostawione osłońmy taśmą malarską. Taśmę przyklejamy również na szybę. Za pomocą skrobaka, preparatu do usuwania starych powłok malarskich, cykliny czy opalarki usuwamy zniszczone warstwy. Wypełniamy szpachlówką wszelkie ubytki. Drewnianą ramę wygładzamy drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylamy i myjemy. Na suchą powierzchnię nanosimy grunt i lakier lub farbę. Po całkowitym wyschnięciu warstw mocujemy z powrotem zamki i klamki. Pomalować możemy również okna PVC – na rynku są odpowiednie do tego celu farby w różnych kolorach.
Kuchnia z nowymi frontami
Wymiana drzwiczek to szybki i mało czasochłonny sposób na odświeżenie mebli – wystarczy znaleźć odpowiednie fronty. To jednak dość kosztowne rozwiązanie, szczególnie gdy zmieniamy wygląd zabudowy kuchennej. Zdecydowanie tańsze jest pomalowanie szafek, szczególnie że możemy nadać im niespotykany kolor czy też połączyć różne odcienie. Meble możemy odmienić również za sprawą tapety – do kuchni wybieramy wyłącznie okładziny odporne na wilgoć i ścieranie. Nie zapomnijmy także o nowych uchwytach – podkręcą każdą aranżację i mogą nadać nowy styl wnętrzu.
Drzwi w technicolorze
Każdym drzwiom – zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – możemy nadać indywidualny wygląd. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem jest ich przemalowanie odpowiednią farbą. Ciekawie będą wyglądały skrzydła w zdecydowanych barwach, np. mocnej czerwieni, chabrze, żółci, a także pastelach, m.in. pudrowym różu, mięcie czy szarości. Do pokoju dziecka możemy wybrać farbę tablicową, dzięki której stworzymy obszar na dziecięce arcydzieła. Ponadto drzwi możemy okleić lub obić np. tapetą, grafiką, zdjęciami, gazetami, folią samoprzylepną, okładziną korkową, lustrami czy blachą. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Przy okazji naprawmy zepsute zamki.
DLA CODZIENNEGO KOMFORTU – WSZYSTKO SPRAWNE
Drobne elektryczne naprawy
Wymiana gniazdka elektrycznego czy żyrandola to przykłady niewielkich napraw. Przystępując do tych prac, pamiętajmy o wyłączeniu zasilania instalacji elektrycznej. Wymianę gniazdka zaczynamy od demontażu obudowy. Po jej zdjęciu montujemy nowy kontakt – zazwyczaj przewody mocowane są na specjalne zaciski lub śruby. Przewód ochronny podłączamy do zacisku górnego (połączonego z bolcem ochronnym), neutralny do zacisku oznaczonego literą N, natomiast fazowy do oznaczonego L. Następnie montujemy gniazdko do puszki w ścianie i obudowę, Włączamy zasilanie i sprawdzamy działanie próbnikiem. Takie same zasady obowiązują, gdy wymieniamy żyrandol.
Skuteczna wentylacja
Kiepska wentylacja sprzyja problemom z drogami oddechowymi oraz alergiami. W mieszkaniach, w których są piecyki gazowe, zaniedbanie może doprowadzić nawet do zatrucia tlenkiem węgla. I o ile czyszczenie kanałów wentylacyjnych należy zlecić profesjonalistom, to samodzielnie możemy jednak wyczyścić lub wymienić kratki wentylacyjne. W przypadku gdy zamierzamy pozbyć się starych kratek, najlepiej, aby nowe miały identyczny rozmiar. Demontaż kratek jest łatwy, wystarczy tylko je lekko podważyć np. śrubokrętem. W ich miejsce po prostu wciskamy nowe (lub umyte) kratki.
Bezawaryjna hydraulika
Cieknący kran, uszkodzone rury czy zatkany odpływ to usterki pojawiające się na porządku dziennym. Możemy usunąć je samodzielnie. Wymiana baterii polega na demontażu starej i umieszczeniu w jej miejscu nowego modelu. Udrożnienie zatkanego odpływu jest równie łatwe. Zazwyczaj musimy rozkręcić i wyczyścić syfon. Natomiast nieszczelności zlikwidujemy np. za pomocą taśmy uszczelniającej. Suchą i odtłuszczoną rurę owijamy 2 lub 3 razy taśmą, Pokrywamy też powierzchnie nad i pod nieszczelnością. Na koniec wygładzamy warstwę uszczelniającą, aby usunąć pęcherzyki powietrza.