Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?
Nie oszukujmy się, nie ma czegoś takiego jak tanie ogrzewanie domu.
https://mrowka.com.pl/produkty/instalacje-ogrzewanie-pomieszczen
Oczywiście inwestorzy, którzy zdecydowali się na pompy ciepła, do tej pory chwalą się niskimi rachunkami. Jednak pompy są zasilane prądem i obecnie gdy ceny prądu rosną i będą jeszcze rosły, korzystanie z urządzeń elektrycznych nie będzie takie tanie. Jeśli zastanawiamy się, jak tanio ogrzać dom, pod uwagę musimy wziąć nie tylko koszty eksploatacyjne. Ważne są również koszty inwestycyjne, czyli zakupu poszczególnych składowych instalacji grzewczej, koszt montażu, a także późniejszego serwisowania. Wybierając najtańsze ogrzewanie mieszkania, pod uwagę powinniśmy wziąć również wygodę obsługi i wpływ na środowisko. Jakie więc ogrzewanie jest najtańsze? Czy są jakieś technologie ogrzewania domu, które pozwolą na znaczne oszczędności?
Najtańsze ogrzewanie domu
Do tej pory najtańszym sposobem na ogrzanie domu, zarówno z punktu widzenia kosztów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych było palenie węglem – jeszcze nie tak dawno był to opał dość tani i ogólnodostępny. Mogliśmy nim bez problemu palić w tzw. kopciuchach. Oczywiście nie polecamy tych przestarzałych urządzeń, ponieważ nie spełniają żadnych norm emisyjnych – podczas spalania w nich węgla emitowanych jest mnóstwo szkodliwych związków, które zatruwają środowisko, a tym samym niszczą nasze zdrowie. Nie ukrywajmy także, że sporo osób paliło i niestety nadal pali w nich wszelkimi rodzaju odpadami. W trosce o środowisko wiele osób zdecydowało się już na wymianę starych pieców na niskoemisyjne, certyfikowane kotły c.o. Właścicieli domów zmuszają również do tego uchwały antysmogowe. Za niedostosowanie się do przepisów możemy nawet zapłacić karę w wysokości 5000 zł. Ostateczny termin wymiany kopciucha zależy od województwa, w którym mieszkamy. Jeśli nic się nie zmieni, jako ostatni starych pieców muszą pozbyć się mieszkańcy województwa opolskiego – mają czas do końca 2029 r. Oczywiście koszt nowego kotła lub innej instalacji grzewczej jest duży, ale możemy skorzystać z różnych form dofinansowania, np. rządowego programu „Czyste powietrze”.
Jakie ogrzewanie jest najtańsze – może gazowe?
Ogrzewanie gazowe jest wygodne w użytkowaniu i jeśli dom jest odpowiednio zaizolowany termicznie oraz mamy wydajmy kocioł, nie powinno nas zrujnować, chociaż gaz również mocno podrożał i nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Ale jak wspomniano, ogrzewanie mieszkania będzie tanie, jeśli na zakup całej instalacji i jej montaż oraz podłączenie do sieci nie wydamy fortuny. Dlatego też ogrzewanie gazem ziemnym zawsze będzie bardziej opłacalne, gdy sieć gazociągowa jest już podłączona do domu lub przebiega blisko budynku. Istnieje również możliwość ogrzewania domu płynnym gazem. Niestety zakup odpowiedniego zbiornika to spory wydatek. Możemy go również wziąć w dzierżawę od dystrybutora paliwa, ale opłacalność takiego rozwiązania jest mocno dyskusyjna.
Naturalna biomasa jako sposób na tanie ogrzewanie mieszkania
Biomasa wykorzystywana do ogrzewania domu powstaje w wyniku obróbki odpadu drzewnego lub roślinnego. Najbardziej rozpowszechniony jest pellet – przetworzone odpady drzewne. To ekonomiczne ogrzewanie domu, ponieważ materiał cechuje się dużą wartością kaloryczną. Koszty związane z ogrzewaniem pelletem najczęściej są porównywalne z ogrzewaniem gazem ziemnym, tańsze niż gazem płynnym, olejem i energią elektryczną, a nieco droższe niż węglem. Oczywiście stosowanie tego paliwa wiąże się z zakupem odpowiedniego kotła c.o., ale dzisiejsze urządzenia są niemal bezobsługowe. Oczywiście to, czy będzie to najtańsze ogrzewanie, zależy od wielu czynników, m.in. powierzchni domu, wydajności kotła, współczynnika przenikania ciepła ścian i okien.
Tanie ogrzewanie domu – ogrzewanie kominkowe?
Do ogrzewania domu możemy wykorzystać kominki. Dzisiaj zazwyczaj są stosowane zamknięte wkłady – po prostu są bezpieczne. Kominki wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza lub płaszcz wodny są w stanie ogrzać dom oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Co warte podkreślenia, ogrzewanie kominkowe nie wymaga zasilania prądem, więc jesteśmy uniezależnieni od cen prądu, a także nie grozi nam „zamarznięcie” w przypadku blackoutu. W kominku najlepiej palić drewnem liściastym, ponieważ jest wysoko kaloryczne i nie zawiera żywicy jak drewno iglaste. Zamiast tradycyjnego kominka możemy zdecydować się na piecyk wolnostojący – to tzw. koza, ale w nowoczesnym wydaniu.
Jakie ogrzewanie mieszkanie jest najtańsze? Energia elektryczna? Olej? Raczej nie!
Wykorzystanie pomp ciepła i fotowoltaiki do tej pory było najtańszym sposobem na ogrzanie domu – oczywiście, jeśli pod uwagę nie braliśmy kosztów instalacji oraz montażu. Niestety od 2023 roku będą obowiązywać nowe – dużo wyższe – taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Jest to szczególnie niepokojące, gdy ogrzewamy dom różnymi ogrzewaczami elektrycznymi (np. grzejnikami elektrycznymi czy nagrzewnicami), w tym pompami ciepła. I chociaż rząd przygotował program, w ramach którego za pierwsze 2000 kWh (w niektórych przypadkach 2600 lub 3000 kWh) energii elektrycznej zapłacimy tyle samo co 2022 roku, jednak rzadko które gospodarstwo domowe zmieści się w tak niskim limicie. Dom możemy również ogrzewać olejem. Jednak jest on dość rzadko wybierany ze względu na jego wysoką cenę. Także budowa instalacji grzewczej nie należy do najtańszych. Jednak trzeba podkreślić, że eksploatacja kotła olejowego jest wygodna.
Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogówka?
Niezależnie od tego, na jaki opał się zdecydujemy, musimy podjąć decyzję, czy montujemy grzejniki, czy rozkładamy ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie grzejnikowe jest mniej kosztowne na etapie inwestycji (koszt zależy przede wszystkim od cen grzejników), a podłogowe w eksploatacji. Pamiętajmy, że nie opłaca się podłogówki układać na kilku metrach, ponieważ w tym przypadku osprzęt hydrauliczny i automatyka sterująca nie należą do najtańszych. To, na jakie ogrzewanie się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Jednak w budownictwie energooszczędnym przeważają tzw. niskotemperaturowe urządzanie grzewcze, a one najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym, ewentualnie ściennym.